Manicure Pedicure
Dodane przez minizoo dnia Styczeń 01 2011 19:06:10
Manicure Pedicure
Bardzo często zdarza się ze niektórym z naszych ptaków, urosną zbyt długie pazurki, czasami są proste a czasami zaczynają się skręcać. Ptakom bardzo to przeszkadza w chodzeniu i bardzo często zaczepiają o siatkę lub inne przedmioty, czasami nawet zostają wisieć na takim długim paznokciu. Co pewien czas należy kontrolować i obcinać albo spiłować paznokcie, po obcięciu paznokci, należy delikatnie spiłować końcówkę by niebyła zbyt ostra i ptak się nie kaleczył. Przy obcinaniu paznokci należy zwrócić uwagę, ile można obciąć by ptaka nie skaleczyć, czasami końcówki są jaśniejsze , wówczas doskonale widać w którym miejscu należy przycinać.Gdy takiej różnicy nie widać, należy zwrócić uwagę gdzie paznokieć jest węższy i cieńszy.
Pazurki rosą znacznie szybciej, gdy ptaki przebywają w ciemniejszych i nie nasłonecznionych pomieszczeniach, zgłasza w okresie zimowym gdy dni są krótsze i zachmurzone, należy doświetlać i przedłużać dzień.

Bardzo często też jedna część dzioba, rośnie szybciej niżeli druga część ,zwłaszcza u starszych ptaków.
Dolna część krzyżuje się z górną i ptaki mają problemy z pobieraniem pożywienia, przy obcinaniu należy zwrócić uwagę by dolna część była krótsza od górnej. Końcówki dzioba należy obcinać w miejscu gdzie się krzyżują, należy też zwrócić uwagę by obcinana końcówka, była jaśniejsza od reszty dzioba, by ptaka nie skaleczyć.
Czasami takie skrzyżowane dzioby, trafiają się u młodych ptaków, ma to podłoże genetyczne, czyli bliskie pokrewieństwo.