Pokarm jajeczny
Dodane przez minizoo dnia Styczeń 01 2011 18:59:36
Gotowy pokarm jajeczny
Nie zawsze czas nam pozwala, na przygotowanie własnych papek dla drobnej egzotyki czy papug, a co najważniejsze, nasze robione papki są krótko trwałe. Przy temperaturze 20-25 stopni za 3-4 godziny fermentują i szkodzą naszym podopiecznym.
Ja używam suszony pokarm jajeczny,jest on długo trały, łaty w podawaniu ptakom i nie stanowi zagrożenia.
Pokarm występuje w 3 rodzajach, żółty suszone jajko, biszkopt,owoce i warzywa , brązowy o podobnym składniku tylko z dodatkom suszonych robali-larw i tłuszczu , czerwony również o podobnych składnikach tylko z dodatkiem chemii czyli barwnika.
Czerwony to raczej jest przeznaczony dla kanarków, dla tych hodowców co swoją hodowlę opierają na chemii.
Ja podaję pokarm jajeczny żółty tydzień przed rozpoczęciem lęgów, pokarm ten służy jako dopalacz i ptaki szybciej rwą się do lęgu, gdy tylko pojawi się pierwsze jajo to pokarm jajeczny wycofuję.
Znawiam podawanie pokarmu jajecznego po wykluciu się piskląt, ale brązowego z mszonymi larwami. Dlaczego brązowy dla piskląt, otóż z dwóch powodów, bogatszy w składniki odżywcze i jest wilgotniejszy od żółtego, czyli nie pęcznieje tak bardzo jak żółty.Zdarza się że ptaki podadzą pisklakom większą ilość pokarmu jajecznego, który po paru minutach napęcznieje i pisklaki się duszą, pokarm gdy napęcznieje, jest go dużo więcej około 100-130 %
Niektórzy hodowcy skrapiają pokarm i podają na mokro, ale taki pokarm runiesz szybko fermentuje, tak jak w przypadku papek.
Ja podaję jak i żółty tak i brązowy na sucho, i jeszcze nie zdarzyło się żeby ptaki czy pisklęta zadusiły się, morze to kwesta przyzwyczajenia się ptaków do tego pokarmu albo jest to zależne od pary lęgowej.
Ptaki bardzo lubią ten pokarm jajeczny zwłaszcza gdy karmią młode.