Bojowiec Indyjski
Dodane przez minizoo dnia Styczeń 06 2011 23:57:01
Bojowiec Indyjski;Do przodków tych kur zalicza się rasa azjatyckich asilów.
W hodowli 1880r wykorzystano krzyżówki shamo, kochina i białe malajskie by stworzyć rasę o dużej wydajności.


Rozszerzona zawartość newsa
Bojowiec Indyjski;Do przodków tych kur zalicza się rasa azjatyckich asilów.
W hodowli 1880r wykorzystano krzyżówki shamo, kochina i białe malajskie by stworzyć rasę o dużej wydajności.
Indyjski bojowiec ma wiele zalet tak zwanych plusów, jednak że nie jest doskonały ma i minusy, w hodowli nie jest zbyt łatwy jak zresztą większość dużych bojowców,akurat tego można zaliczyć do jednych z trudniejszych.
Hodowla ras bojowych w naszym kraju rozwija się bardzo powoli,jednak że z roku na rok przybywa miłośników tych pięknych, nazwa bojowiec w pewnym sensie odstrasza wielu początkujących hodowców i brzmi to tak jak, uwaga zły pies.Kury rasy bojowej mają w sobie to coś czego nie mają żadne inne rasy i nie jest to bojowość ani agresja,wygląd i sylwetka sprawia że nie tylko hodowcy zawieszają na nich oko, ale praktyczne każdemu kto je zobaczy wpadają do oka, bardzo często padają pytania a co to za kura? jaka ona ładna , to bojowiec ........ wtedy następuje kilka kroków do tyłu, mimo że kury są w zamknięciu reakcja jet taka jakby miały się rzucić do ataku.Przeszłość ich nie jest kolorowa w prawdzie były szkolone i wykorzystywane do walki,ale to przeszłość i z pokolenia na pokolenie agresja zanikła, jet bardzo słaba i pozostał tylko agresywny wygląd.Praktycznie każdego koguta można wyszkolić by był agresywny i waleczny w stosunku do innych ,nie musi by to bojowiec. U wczesne bojowce są bardzo śmiałe,lubią być głaskane i przytulane,bardo przywiązują się do człowieka, są bardzo wścibskie i ciekawskie, lubią być tam gdzie coś się dzieje i wszędzie wchodzą za człowiekiem
Indyjski bojowiec jest jednym z trudniejszym w hodowli, głównym takim powodem jest jego waga,od 3 do 4,5 kg miniatury od 1kg do 1,5 kg
Krótkie nogi czasami nie wytrzymują tak dużej wagi, a czasami koguty mają też trudności z kopulacją .
Kształtem sylwetki przypominają sześcian, długość ciała jest taka sama jak jego głębokość i szerokość.
Uda umiarkowanej długości, muskularne, szerokie, skoki krótkie, grube i okrągłe.
Są to ptaki masywne, muskularne, ciężkie, o szerokim tułowiu osadzonym na wyjątkowo szeroko rozstawionych nogach,upierzenie bardzo skąpe i znam tylko trzy odmiany barwne,czerwono biały ,niebiesko bażanci i brązowy bażanci, grzebień złożony z trzech niskich podłużnych fałd.
Indyjski bojowiec należy do najlepszych niosek w śród bojowców,składa 15-20 jaj i krótka przerwa, i znowu znosi jaja cykl ten powtarza kilka razy do roku, kurki te są też doskonałymi matkami bardzo dobrze i chętnie wysiadują jaja i wodzą pisklęta, jednak że nie wszystkie kury z dużych do tego się nadadzą, trzeba wybierać te lżejsze by nie gniotły jaj, przy miniaturowych nie ma tego problemu.
Kurki te nie nadają się do hodowli w małych wolierach, ze względu na bardzo szybki przyrost tłuszczu,woliery powinie być duże i obszerne albo hodowla na wolnym wybiegu
Pożywienie powiano być bogate w witaminy białko i wapno.
Warunki atmosferyczne można powiedzieć że znoszą dobrze, lepiej niżeli bojowiec angielski czy shamo, jednak że przy bardzo niskich temperaturach trzeba im zapewnić cieplejsze pomieszczenie.
Na ostatnich fotografiach można zobaczyć różnicę pomiędzy dużymi a miniaturowym bojowcem, w zasadzie różnica wzrostowa jest niewielka, ale wagowo jet ogromna.
Niektóre duże bojowce nawet mogą dość do 5-6 kg przy odpowiednim tuczu, odchów można porównać do odchowu naszych brojlerów.